Sterowniki urządzeń

  • Dodtkowe steroniki
    Dodtkowe steroniki

W większości przypadków, jeśli kupujecie jakieś urządzenie, to otrzymujecie płytkę ze "sterownikami" dla systemów MS-Windows, czasami również dla MacOS. Dla linuksa - prawie nigdy. 

Jednak w 95% przypadków w ogóle nie musicie się tym martwić. Prawie wszystkie urządzenia w dzisiejszych czasach są na szczęście tworzone w oparciu o standardowe układy elektroniczne. Zatem karty WiFi, kamery internetowe - będą po prostu rozpoznane przez system bez potrzeby instalowania specyficznego oprogramowania. 

Natomiast dla części sprzętu dostępne są sterowniki specjalne (producenta), można zawsze spróbować uruchomić wyszukiwanie sterowników (zdjęcie obok). Jeśli będę dostępne sterowniki, to będziecie mogli włączyć je.

Niektórzy producenci, jak np. HP, udostępniają specjalne oprogramowanie dla swoich urządzeń dla systemów Linux, jednak nie chwalą się tym, tylko niejednokrotnie użytkownik musi poszukać sobie tego oprogramowania samodzielnie (Przykład HP).

Niestety, część sprzętu jest tworzona przez producentów, którzy nie udostępniają żadnego oprogramowania dla Linuksa. Tak jest w przypadku niektórych tablic interaktywnych lub systemów bezprzewodowej transmisji obrazu. Należy każdorazowo przed zakupem dowiadywać się o obsługę wszystkich systemów operacyjnych.

W razie, gdybyście chcieli się dowiedzieć o producentów, którzy poważnie traktują swoich klientów i tworzą oprogramowanie dla Linuksa, proszę o kontakt ze mną - postaram się pomóc.