Konfiguracja drukarki

  • Właściwości drukarki
    Właściwości drukarki
  • Hplipopensource.com
    Hplipopensource.com

W chwili obecnej 98% drukarek obsługiwanych jest przez system Linux bez większych problemów. Większość drukarek USB wymaga jedynie podłączenia do komputera i sieci Internet. Po 20-30 sekundach zobaczysz komunikat, że drukarka jest skonfigurowana i działająca.

Natomiast inaczej jest z drukarkami sieciowymi (dostępnymi poprzez Ethernet lub WiFi): w tym momencie musimy uruchomić opcję z menu: SYSTEM | Drukowanie, a następnie wybrać przycisk Dodaj („+”) - po chwili wyszukiwania, w opcji Drukarka sieciowa, powinniśmy zobaczyć spis wszystkich możliwych do instalacji drukarek; dalsza procedura jest analogiczna -  system postara się samodzielnie ją zidentyfikować i pobrać z sieci Internet odpowiednie sterowniki; po kilku chwilach (zależnie od prędkości połączenia z internetem) powinniśmy po prostu zobaczyć komunikat o poprawnym zainstalowaniu urządzenia.

Specyficzną kategorią są drukarki firmy HP, które posiadają rewelacyjne oprogramowanie HPlipOpenSource. Wszystkie działają idealnie, a owo oprogramowanie jest zainstalowane domyślnie w systemie FREE_Desktop. Jeśli chcecie je samodzielnie przetestować: strona hplipopensource.com

Oto film ilustrujący sposób konfiguracji drukarki sieciowej:

 

Istnieje jednak część urządzeń, które nie są obsługiwane w systemie Linux. Na szczęście spotykam je bardzo rzadko, w praktyce w żadnej szkole jeszcze nie widziałem takiego urządzenia.