FontWork i Galeria - ozdoby do dokumentów.

 • Opcja WSTAW
  Opcja WSTAW
 • FontWork - widok możliwości
  FontWork - widok możliwości
 • Galeria clipartów
  Galeria clipartów
 • Efekt końcowy
  Efekt końcowy

Bardzo często w podręcznikach znajdziemy tylko opis, jak w MS-Office dodać WordArt. To nazwa firmy Microsoft, więc w Libre Office jest FontWork, ktore działa zupełnie analogicznie.

Z opisu MS-Office dowiemy się, że:

Obiekt WordArt jest tekstem ozdobnym dodawanym do dokumentu. W obiektach WordArt można wprowadzać zmiany dotyczące na przykład rozmiaru czcionki i koloru tekstu, korzystając w tym celu z opcji narzędzi do rysowania udostępnianych automatycznie po wstawieniu lub zaznaczeniu obiektu WordArt w dokumencie.

Natomiast w opisie Oracle OpenOffice możemy przeczytać:

Za pomocą funkcji Fontwork można wstawiać tekst graficzny o różnych kształtach i schematach kolorystycznych.

Dodatkowo, dostępny jest też opis dla LibreOffice:

Za pomocą funkcji Fontwork można tworzyć obiekty grafiki tekstowej.

Aby utworzyć obiekt Fontwork

Jeśli nie jest widoczny pasek narzędzi Rysowanie lub Fontwork, włącz go, klikając polecenie Widok – Pasek narzędzi. Na pasku narzędzi Rysunek lub Fontwork kliknij ikonę Fontwork – galeria. 

Opis dla FREE_Desktop - Libre Office 4.4

W naszym systemie jest LibreOffice, który posiada wymienione wyżej właściwości. Na zrzutach ekranowych zobaczycie, jak to wygląda w praktyce. Wystarczy w opcji WSTAW wybrać Multimedia, a następnie Galeria klipartów lub Fontwork - Galeria... Następnie należy postępować intuicyjnie, gdyż obsługa tego nie wymaga specjalnej wiedzy.